ZARYS HISTORII OSP KRÓLÓWKA

    Założycielem Slraży Pożaraej w Królówce był ks. Franciszek Pawlikowski, przebywający w tej parafii w latach 1896 - 1903. Również z jego inicjaiywv założona została orkiestra dęta i mleczarnia. Pierwszym komendantem był druh Kąkol - nie ma jednak pewności czy jest to oryginalne nazwisko czy przydomek. Następnie funkcję tę pełnili: Jan Oświęcimka. Jan Drożdż, Franciszek Krawczyk, Józef Wnęk (były organista w Królówce), Teofil Mączka (współzałożyciel tutejszej orkiestry). Stanisław Trzaska, Stanisław Mochel oraz Kazimierz Jamoł.
  
Pierwszym lokum straży była drewniana szopa. W latach 20-tych wybudowano małą remizę murowaną, natomiast w latach 1968-69 dobudowano do niej część świetlicową, której wykonawcą był Alojzy Mochel. Obecną remizę wybudowano w latach 1983-85. Należy podkreślić, że bardzo zaangażowany w tą budowę był ówczesny inspektor nadzoru, późniejszy burmistrz Nowego Wiśnicza Stanisław Gaworczyk.
   Według relacji długoletniego honorowego strażaka Marcina Stabrawy poświęcenie i przekazanie sztandaru, który ufundowało Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Królówcc przy współudziale składek członków OSP. nastąpiło w 1959 roku. Był to na owe czasy ewenement, gdyż samorządy nie finansowały takich przedsięwzięć, ale z uwagi na fakt. że przewodniczącym Prezydium Gminnej Rady Narodowej był komendant straży Teofil Mączka, rada częściowo dofinansowała ten zakup.
   Od 1964 roku przy jednostce działa reaktywowana orkiestra dęta, której założycielami byli: Teofil Mączka i Albin Kiełtyka. Od daty założenia do 2000 roku kapelmistrzem orkiestry był właśnie Kiełtyka. Po tym okresie batutę dyrygenta przejął członek zespołu Andrzej
Czuban. 10 maja 2014 roku, utworzona w 1964 roku Orkiestra Dęta OSP Królówka, świętowała jubileusz 50-lecia.  W 1998 roku powstała siedmioosobowa kapela strażacka prowadzona do przez Albina Kiełtykę.
   W maju 2002 roku włączono jednostkę do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. 23 maja 2004 roku poświęcono i przekazano samochód Iveco do ratownictwa tcchniezno-chemiczno-ekologicznego, zakupiony częściowo z dotacji województwa małopolskiego w ramach doposażenia jednostek OSP w specjalistyczny sprzęt gaśniczy.
  Strażacy wyposażeni są w: lekki samochód pożarniczy Żuk. średni Star i lveco Daily, dwie motopompy (M 8/8 i szlamowa), zestaw do ratownictwa medycznego, agregat prądotwórczy, sprzęt ochrony górnych dróg oddechowych, dwie radiostacje nasobne oraz selektywnego wywoływania. W ostatnim czasie została zakupiona pilarka do drewna oraz dwa ubrania pszczelarskie do likwidacji miejscowych zagrożeń.
   W 2006 roku, z inicjatywy burmistrza Nowego Wiśnicza Stanisława Gaworczyka, dokonano renowacji obrazów olejnych pochodzących z tego sztandaru.
   Ważniejsze akcje: W 2006 roku gasili pożar samochodu terenowego w Muchówce na drodze nr 966 (na miejscu zdarzenia pojawili się jako pierwszy zastęp straży). Zagrożenie było niemałe, gdyż groziło wybuchem samochodu, a w sąsiedztwie znajdowały się zabudowania oraz inne pojazdy. Zabezpieczając rajdy samochodowe (m.in. Krakowski i Wawelski) na jednym z nich byli świadkami wypadku samochodu rajdowego prowadzonego przez Sebastiana Frycz i pilota Bartłomieja Bobę. Auto uderzyło w drzewo i spadło z. wysokiej skarpy do wezbranej rzeki. Na szczęcie załoga, przy pomocy młodych strażaków, poza drobnymi potłuczeniami, wyszła ze zdarzenia bez szwanku.
   Biorąc pod uwagę teren górski jednostka OSP została wyposażona min. w średni samochód gaśniczy Star na podwoziu terenowym, dzięki niemu udało się niejednokrotnie dojechać na miejsce pożaru jako jedynej załodze. Samochód ten służył jednostce w latach 1998 - 2017.
    Ochotnicy z Królówki przodują w sportach pożarniczych, uzyskując często 1 miejsca w swoicli kategoriach. Trzykrotnie brali udział w zawodach na szczeblu województwa małopolskiego.
   W 2002 roku jednostka liczyłą 121 członków, w tym 69 czynnych i 52 honorowych. Ponieważ kronika i książka sekretarza uległy zniszczeniu podczas powodzi w 1997 roku, historia jednostki, częslo mało szczegółowa, została odtworzona na podstawie
relacji żyjących, zasłużonych strażaków.
   18 listopada 2004 r. jednostka otrzymała nowy samochód do zwalczania skutków kolizji drogowych. Kompletnie wyposażony samochód marki IVECO został przekazany jednostce dzięki dofinansowaniu Marszałka Województwa Małopolskiego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Krakowie. Mamy nadzieję, że ten dobry sprzęt w ofiarnych rękach odpowiednio przygotowanych do działania strażaków będzie służył Królówce i całej gminie Nowy Wiśnicz. 
    W 2011 roku został zmodernizowany budynek OSP Królówka, w którym za kwotę około 100 tys. złotych gmina Nowy Wiśnicz wykonała ocieplenie, wymianę stolarki okiennej oraz wymianę ogrzewania. Projekt został dofinansowany z funduszy zewnętrznych w wysokości 40 tys. złotych.
   10 maja 2014 r. utworzona w 1964 roku Orkiestra Dęta OSP Królówka świętowała jubileusz 50-lecia. Na uroczystą mszę świętą i uroczystą strażacką zbiórkę przed budynkiem remizy przybyło wielu gości, w tym Dyrektor Zarządu Wykonawczego ZOSP RP w Krakowie - Kazimierz Sady. Było wiele gratulacji, medali, podziękowań, wzruszeń, a orkiestra - jubilatka otrzymała cenne podarunki - 2 nowe instrumenty: saksofon i puzon.
  
18 listopada 2017 r., odbyła się, z udziałem wielu gości, uroczystość przekazania i poświęcenia samochodu ratowniczo-gaśniczego Mercedes-Benz typ Actros 1835, zakupionego przez OSP w Królówce za kwote 326 000,00 zł, z czego z budżetu gminy Nowy Wiśnicz wydatkowano na ten cel 300 000,00 zł.  
    10 czerwca 2020 roku zmarł Dh. Albin Kiełtyka - wieloletni organista w kościele parafialnym w Królówce, strażak oraz wieloletni kapelmistrz Strażackiej Orkiestry Dętej z Królówki.
    W latach 2019-2021 została rozbudowana remiza jednostki. Zaadaptowano poddasze, dobudowano klatkę schodową i wykonano konstrukcję i pokrycie dachu nad klatką schodową, wymieniono stolarkę okienną na poziomie poddasza.

wstecz