OSP KOBYLE - HISTORIA JEDNOSTKI

      Ochotnicza Straz Pożarna w Kobylu powstała na przełomie 1902 i 1903 roku. Z inicjatywa wystąpili Szymon Adamczyk i Wawrzek (Wielki). Stało się to po tym, jak w pożarze koło Wawrzków zginął człowiek o nazwisku Grabarz. Do tej pory pożary gaszono wodą przywożona końmi w beczkach. Zaczęły jednak pojawiać się ręczne pompy. W 1906 roku ze składek gospodarzy zakupiono taką właśnie ręczną sikawkę.  Używano ją do roku 1944.
    Pożary bywały w tych czasach rozległe i gwałtowne, bo zabudowania pokryte były słomianą strzechą. W 1915 r. doszczętnie spłonęły w nocy zagrody Kaczmarczyków, Łąbędów i Nalepków.
    Prócz udziału w   akcjach gasniczych, strażacy z Kobyla  prowadzili działalność rozrywkową, organizując latem festyny na wolnym powietrzu, a zima spotkania opłatkowe. Wraz z upływem czasu zmieniali się komendanci jednostki. Byli to: Franciszek Warzecha, Jakub Nalepka, Antoni Kowaliński, Julian Kolarz.
    W okresie okupacji strażacy właczyli się w ruch oporu, działając w Batalionach Chłopskich. Ówczesny Komendant OSP Kobyle Julian Nalepka był równocześnie Komendantem miejscowych struktur Batalionów Chłopskich.
    Po wojnie, w 1945 roku, ze składek gospodarzy zakupiono spalinową motopompę. Niebawem przystapiono także do budowy Domu Ludowego wraz z remizą. Inwestycję zakończono w 1965 roku.
    Rok później strażacy otrzymali pierwsze auto - Dodge, który przyprowadzono aż z Janowa Wielkopolskiego. Jednostka stała się więć typu S-1. Nową pompę M-800 strażacy otrzymali od władz gminnych w 1945 r.
    W 1968 roku w jednostce założono żeńską drużynę młodzieżową, która istaniała dzisieć lat. W 1976 roku wybrano nowy zarząd, z Leopoldem Kaczmarczykiem, jako prezesem. Komendantem wybrano Juliana Kolarza. Nowy zarząd postawił na dobre wyszkolenie. W zawodach rejonowych w 1977 roku jednostka zajęła II miejsce w swojej grupie wiekowej. Miejsce pierwsze zajęła natomiast MDP.
      W 1978 roku obchodzono 75 rocznice utworzenia jednostki. Z tej okazji wykonano tablicę pamiatkową, która zawisła w Domu Ludowym.
     Strażacy z OSP Kobyle przodowali w pracach społecznych. Dowodem na to jest przewodniczenie kilku komitetom społecznym. Druh A. Kowaliński przewodził Komitetowi Elektryfikacji, L. Kaczmarczyk Komitetowi Gazyfikacji, K. Wajs Komitetowi Telefonizacji, J. Kargul Komitetowi Budowy Kościoła. WYrażając wdzięczność za postawę strażaków Ks. Proboszcz Józef Pawuła ufundował dla OSP Kobyle sztandar, który został wręczony 31 maja 1993 roku. Strażacy z OSP Kobyle byli wielokrotnie nagradzani medalami i odznakami.
   W roku 2000 zmarł wielce zasłużony dla jednostki druh Leopold Kaczmarczyk, który po reorganizacji administracyjnej kraju został wybrany na członka Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Bochni.

[wstecz]